top of page

Odśwież Swoje Auto - Profesjonalny Detailing Wnętrza krok po kroku w Eden Cars Detailing


Wnętrze pojazdu Mercedes po detailingu wnętrza
Detailing wnętrza Mercedes CLA 45 AMG
Detailing wnętrza może wydawać się skomplikowany ze względu na różnorodność materiałów występujących w samochodzie, ale każdy z nas lubi jeździć czystym pojazdem. W tym artykule omówimy, jak dokładnie wykonać detailing wnętrza, krok po kroku. Wiedza ta pozwoli nam przeprowadzić proces skutecznie, aby niczego nie przeoczyć i cieszyć się pięknym, odświeżonym wnętrzem pojazdu.

ETAP 1 - ODKURZANIE

Przy rozpoczęciu detailingu wnętrza zawsze zalecamy usunięcie wszystkich zbędnych przedmiotów z samochodu, takich jak przedmioty z schowków, bagażnika, a także dywaniki i foteliki dziecięce. Następnie przystępujemy do dokładnego odkurzenia całego pojazdu.

Chociaż odkurzanie wydaje się proste, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Często napotykamy zanieczyszczenia w trudno dostępnych miejscach, a także piasek wbity w wykładzinę, który ciężko jest usunąć za pomocą tradycyjnej ssawki odkurzacza.

Aby skutecznie poradzić sobie z tymi problemami, używamy różnego rodzaju szczotek i pędzelków o twardym włosiu. Dzięki nim możemy precyzyjnie wyczyścić dywan i usunąć brud z trudno dostępnych miejsc. Alternatywnie, możemy także skorzystać z pistoletów na sprężone powietrze, takich jak T4W lub BenBow, które pomogą nam unieść zanieczyszczenia wbite w strukturę dywanu i wydmuchać je z zakamarków.

Te proste techniki pomagają nam osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty i pozostawić wnętrze pojazdu czystym i świeżym.

ETAP 2 - CZYSZCZENIE ELEMENTÓW PLASTIKOWYCH

Na tym etapie skupiamy się na dokładnym oczyszczeniu elementów plastikowych, takich jak deska rozdzielcza, boczki drzwi, schowki i inne, które znajdują się wewnątrz pojazdu. Do tego celu używamy specjalnego preparatu typu Interior Cleaner lub odpowiednio rozcieńczonego APC (wszechstronnego środka do czyszczenia powierzchni).

Zabieramy się do pracy z zestawem narzędzi, w tym szczoteczką do czyszczenia, pędzelkiem i mikrofibrą. Każdy element jest dokładnie czyszczony, a zabrudzenia są starannie usuwane przy użyciu mikrofibry.

Aby upewnić się, że żaden element nie zostaje pominięty, zaczynamy od miejsca kierowcy i poruszamy się po kolei, czyszcząc każdy plastikowy element. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na instrukcje dotyczące używanego preparatu - niektóre wymagają spłukania, w takim przypadku używamy dwóch mikrofibr. Pierwszą wilgotną do usuwania zabrudzeń i chemii, a drugą suchą, aby pozbyć się pozostałej wilgoci i osadu.

Dzięki tym starannym działaniom, wszystkie plastikowe elementy wnętrza odzyskują swój naturalny blask, a samochód wygląda jak nowy wewnątrz.

ETAP 3 - CZYSZCZENIE TAPICERKI


Tutaj postępowanie będzie różne w zależności od tego czy posiadamy tapicerkę materiałową czy skórzaną. W przypadku tapicerki materiałowej konieczne będzie użycie odkurzacza ekstrakcyjnego.
Pranie tapicerki składa się z dwóch etapów – najpierw rozpuszczamy zabrudzenia za pomocą preparatu typu pre spray, a następnie wypłukujemy je odkurzaczem. W ten sam sposób postępujemy z wykładziną oraz dywanikami. Dokładną instrukcję prania tapicerki znajdziecie w artykule – Jak wyprać tapicerkę samochodową.

W przypadku tapicerki skórzanej do czyszczenia użyjemy dedykowanych cleanerów i szczoteczki. Tutaj proces jest o wiele prostszy, ponieważ nanosimy preparat na szczoteczkę, czyścimy powierzchnię, a następnie przecieramy mikrofibrą. Do skóry warto używać dedykowanych preparatów sprawdzonych marek, ponieważ w przypadku tego materiału łatwo o uszkodzenia.

Na etapie czyszczenia tapicerki warto zająć się również podsufitką. Podsufitkę i materiałowe boczki drzwi czyścimy za pomocą mikrofibry nasączonej preparatem czyszczącym. Należy uważać, aby nie przemoczyć materiału, ponieważ może to spowodować jego odklejenie się.

ETAP 4 - ZABEZPIECZENIE
Na tym etapie skupiamy się na zabezpieczeniu elementów plastikowych i tapicerki. Wszystkie plastikowe elementy, takie jak deska rozdzielcza, tunel środkowy, boczki drzwi i progi, są zabezpieczane za pomocą specjalnego produktu - dressing do wnętrza. Dzięki temu odżywiamy powierzchnię i chronimy ją przed wpływem czynników zewnętrznych.

Na rynku dostępne są różne dressingi, które dają różne wykończenia - satynowe, błyszczące lub matowe. Możemy wybrać produkt zgodnie z naszymi preferencjami. Nakładamy dressing na aplikator, najlepiej używając aplikatorów mikrofibrowych, a następnie równomiernie rozprowadzamy go po powierzchni plastikowych elementów.

W przypadku tapicerki skórzanej, również zalecamy zabezpieczenie poprzez impregnację, aby odżywić skórę i zapobiec wnikaniu zabrudzeń. Upewnijmy się, że skóra jest sucha przed aplikacją produktu, a po impregnacji zalecamy nie korzystać z foteli przez kilka godzin, aby preparat mógł się odpowiednio wchłonąć. W ten sposób chronimy i utrzymujemy tapicerkę skórzana w dobrej kondycji.

ETAP 5 - MYCIE SZYB

Na zakończenie procesu detailing wnętrza pozostaje nam umyć szyby. Wystarczy dobry płyn do szyb oraz kilka czystych mikrofibr, aby szybko i skutecznie uporać się z tym zadaniem. Ważne jest stosowanie jednej zasady - jedną mikrofibrą nasączoną płynem zbieramy zabrudzenia z szyby, a drugą dokładnie suszymy powierzchnię. Szczegółowy opis tego procesu znajduje się w artykule "Jak prawidłowo umyć szyby".

Po umyciu szyb warto przeprowadzić ostatnią rundę odkurzania, aby wnętrze było perfekcyjnie czyste. Należy także przetrzeć wszelki kurz, który może osiąść na wnękach drzwi.
Proces detailing wnętrza może zająć kilka do kilkunastu godzin, ale efekt końcowy jest znacznie lepszy niż przy szybkim sprzątaniu w 20 minut. Stosując się do powyższych instrukcji, bez trudu przeprowadzisz samodzielnie detailing wnętrza, krok po kroku, osiągając doskonały rezultat.


To pozwoli Wam w przyszłości lepiej zadbać o wnętrze Waszego auta :)
Do zobaczenia!
0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page